6 клас
Тема. Узагальнення і систематизація знань про план і карту
Мета. Узагальнити знання по темі «План і карта».
Закріпити вміння визначати географічні координати в користуванні
контурною картою, масштабом в практичній діяльності.
Розвивати логічне мислення.
Виховувати інтерес до предмету.
ТУ. Урок узагальнення і систематизації знань.
ФП. КВВ
Унаочнення: фізичні карти півкуль і України, атласи, калькулятори
Хід уроку
І. Організаційна частина. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогоднішній узагальнюючий урок по темі «План і карта» ми проведемо у формі гри КВВ, граючись.
- Хто розшифрує абрівіатуру КВВ?
- Пропоную свій варіант цієї абрівіатури(«КВВ – клас веселих вундеркіндів»)
На дошці написи:
Тема. Узагальнення знань про план і карту
Мета. Довести, що КВВ – це 6 клас
Девіз. І на уроці можна рости, якщо в грі КВВ його провести
- Думаю, що ви всі знаєте правила і форми проведення цієї гри. Вона в нас пройде трошки незвичайно.
- По-перше тому, що все проходитиме без підготовки, тобто традиційного привітання в нас не буде.
- По-друге, журі не прийдеться запрошувати, наших гостей ми попросимо бути членами журі.
- І по-третє, роль самого Маслякова буду виконувати я.
- Як для будь-якого змагання потрібно вибрати команди і обрати їм назви.
- А щоб це співпадало з темою уроку , то пропоную команду дівчат назвати іменем ліній по карті жіночого роду – «Паралель», а команду хлопчиків – «Меридіан».
- Команди, виберіть собі капітанів.
- Ведучий є, команди готові, журі до роботи готове. Всі інші присутні – уболівальики. Тоді (співаю)
Ми починаєм КВВ
А це для нас вже не нове.
І мусим доказати вже,
Що 6 клас – це КВВ.
ІІ. Проведення КВВ
І конкурс – «Розминка»
Завдання: визначити знаходження географічного об′єкту.
Умови: конкурс на швидкість і правильність. За правильну відповідь – 1 бал.
Команда «Меридіан» |
Команда «Паралель» |
1. 37° пн. ш., 121° зх.д. (Сан-Франціско) 2. 40° пн. ш., 117° сх.д. (Пекін) 3. 62° пн. ш., 130° сх.д. (Якутськ) 4. 16° пд. ш., 5° зх.д. (о. Св. Єлени) 5. 1° пд. ш., 79° зх.д. (влк. Котопахі) |
1. 29° пн. ш., 99° зх.д. (Мехіко) 2. 32° пн. ш., 65° зх.д. (Бермудські о-ви) 3. 49° пн. ш., 2° сх.д. (Париж) 4. 5° пн. ш., 9° сх.д. (влк. Камерун) 5. 33° пд. ш., 70° зх.д. (Сантьяго) |
- Хто виконав – встає. Капітани зачитують відповіді. Якщо є в когось відповідь не така, яку зачитує капітан – сідає. Журі звіряє і виставляє бали. Яка команда справилась швидше – 1 бал. Яка виконала все правильно – 1 бал.
ІІ конкурс – «Знавці»
- Конкурс на правильність.
Я зачитую ознаки плану і карти. Кожна команда виписує свої ознаки: під яким номером прозвучала ознака.
Географічний диктант
1. Дрібний масштаб.
2. Креслення невеликої ділянки місцевості.
3. Зображення на площині всієї землі.
4. Великий масштаб.
5. Напрям на північ – вверх, південь – вниз, схід – вправо, захід – вліво.
6. Врахована кривизна Землі.
7. Масштаб: 1:500, в 1 см – 5 м
8. Зображення узагальнене.
9. Масштаб: 1:50 000 000, в 1 см – 500 к м
10. Не врахована кривизна Землі.
11. Накреслені паралелі і меридіани.
12. Зображення з допомогою умовних знаків.
13. Напрям північ–південь – по меридіанах, схід-захід – по паралелях.
14. Об′єкти зображені в масштабі.
15. Напрям схилу показано бергштрихами.
Перевірка. Капітани записують свої відповіді на дошці. Якщо члени команди не згідні, виходять і виправляють, чи викреслюють.
Вивішую правильні відповіді. За кожну правильну відповідь – 1бал.
Ознаки плану: 2, 4, 5, 7, 8, 10, 12, 14, 15.
Ознаки карти: 1, 3, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14.
ІІІ конкурс – «Математики»
Завдання командам:
«Паралель» - по карті півкуль визначити протяжність у градусах і кілометрах від Києва до Північного полюса.
Відповідь: 1) 90° – 50° = 40°; 2) 111 км × 40° = 4440 км
«Меридіан» - по карті півкуль визначити протяжність у градусах і кілометрах від Вашінгтона до екватора.
Відповідь: 1) 0° + 40° = 40°; 2) 111 км × 40° = 4440 км
Умови: на швидкість і правильність. Відповідають представники від команди, які перші справились із завданням. Враховується чіткість відповідей. По 2 бали за правильність і 1 бал за швидкість.
Звання: «Кращий математик команди»
ІV конкурс – «Картографи»
Групове завдання: нанести на контурну карту об′єкт і визначити відстань Команда «Паралель»
10 січня 1821 року російська експедиція під командуванням Ф. Беллінсгаузена на 68° пд. ш., 90° зх.д. відкрила острів, який був названий островом Петра І.
20 січня 1821 року мандрівники побачили землю, яка була названа землею Олександра І. Це був берег материка Антарктида.
Покажіть цей шлях на карті. Визначіть відстань у градусах і кілометрах від о. Петра І до точки, яка знаходиться на землі Олександра І і має координати 70° пд. ш. , 75° зх. д. Довжина дуги на 70-й паралелі – 38,2 км
Відповідь: 1) 90° - 75° = 15°; 2) 38,2 км × 15° = 573 км
Команда «Меридіан»
База китобійної флотилії знаходиться на 60° пд.ш., 160° зх.д. По розпорядженню командира флотилії судно повинно відправитися на промисел за китамина захід до180° зх.д.
Позначте на карті знаходження бази і судна. Знайдіть відстань між ними у градусах і кілометрах, якщо довжина дуги на широті 60° - 55,8 км
Відповідь: 1) 180° - 160° = 20°; 2) 55,8 км × 20° = 1116 км
Перевірка: розрахунки зачитують члени команд і показують на карті півкуль;
вчитель проглядає правильність виконання роботи на контурних картах
Висновок: визначення кращого картографа 6 класу.
V конкурс – «Конкурс капітанів»
Пісня для капітанів: Капітани, капітани, усміхніться,
Бо усмішка нам продовжує роки.
Капітани, капітани, не трусіться,
Лиш сміливі накопичують бали.
Капітани усно відповідають на запитання . Журі веде рахунок, який капітан дасть більше правильних відповідей і швидше готовий відповідати.
1. Дріб, у якого чисельник 1, а знаменник показує у скільки разів зменшено відстань на плані, ніж на місцевості ( масштаб)
2. Умовна лінія, паралельна екватору
3. Прилад для орієнтування на місцевості
4. Умовна лінія, яка ділить земну кулю на дві:північну і південну півкулі.
5. Плоске, дуже зменшене зображення земної поверхні, де географічні об'єкти показані умовними знаками
6. Умовна лінія, яка з'єднує два полюси Землі
7. Хто здійснив кругосвітню подорож?
8. Модель Землі
9. Скільки градусів має півколо?
10. Як називають точки на глобусі, через які проходить земна вісь?
11. Яку форму мають паралелі на глобусі?
Вимоги: відповідати швидко, виразно, одним словом.
За підказку 1бал знімається.
VІ конкурс – «Конкурс географів»
Бліц –опитування
Команда «Паралель»
1. Яку форму має Земля?
2. Як називається 1/360 частина будь-якого кола?
3. Яка довжина екватора в кілометрах?
4. Скільки паралелей можна провестина північ від екватора через один градус?
5. Від якої лінії починають рахувати географічні широти?
6. В 1 см – 25 км. Що це?
7. Яка буває географічна широта?
8. Скільки градусів має півколо?
Команда «Меридіан»
1. Хто автор моделі Землі?
2. Скільки градусів містить усе коло Землі?
3. Як називається найдовша паралель?
4. Яку форму мають паралелі на глобусі?
5. Як називаються точки на картах і глобусі, через які проходить земна вісь?
6. Який напрямок показують паралелі?
7. 1: 2000. Що це таке?
8. Однакову чи різну географічну широту мають точки, розміщені на одній паралелі?
ІІІ. Підведення підсумків
- Хочу відмітити злагоджену роботу всього класу у конкурсах гри КВВ, бо хоч не всі відповідали, зате всі думали і хотіли відповідати, а ще активно переживали кожний із вас за свою команду.
- Ми з вами працюємо на довір′ї, тому прошу самостійно оцінити свої знання по темі і нижче виконаних у зошитах завдань поставити собі оцінку, на яку ви знаєте пройдену тему.
Співаю: Я не знаю, чи сподобалось грати вам в КВВ
Глобус крутиться, вертиться, знову в путь нас зове.
Непогано всі сьогодні грали – «Паралелі» і «Меридіани»
На уроці всім ви доказали, що 6 клас – це КВВ насправді.
За гру, за взаєморозуміння. Дякую вам, діти, і передаю слово журі.
Слово журі.
Визначення команди переможниці
Завдання для болільників
Гра «Широта» і «Довгота»
Виходять по 2 учасники від кожної команди.
Команда «Паралель» - широта північна і південна
Команда «Меридіан» - довгота східна і західна
Стають в шеренгу. Присідають та широта і довгота, яка відповідає названому об’єкту.
Географічні об’єкти:
1) о. Мадагаскар ― пд. ш. і сх. д.
2) Київ ― пн. ш. і сх. д.
3) Материк Австралія ― пд. ш. і сх. д.
4) Бразиліа ― пд. ш. і зх. д.
5) Південна Америка ― пд. ш. і зх. д.
6) Панамський канал ― пн. ш. і зх. д.
7) Африка ― всі
Загадки
1. Під склом знаходжусь, на північ і на південь дивлюсь.
Якщо зі мною підеш – назад дорогу легко знайдеш. (Компас)
2. Країни без людей, міста без будинків, ліси без дерев, моря без води.(Карта)
3. Я маленький і зручненький
І подібний я до неньки,
Та ще й менший в сотні крат.
Діточок її плекаю, мандрувать їм помагаю,
Та не син її, не сват.
Маю я меридіани, паралелі, океани,
І міста, й країни, й ріки,
Захід, північ, південь, схід.
Що ж таке я? Назовіть.(Глобус)
4. Є моря – плисти не можна.
Є шляхи, а не поїдеш.
Є земля, та не поореш. (Карта)
Чайнворд «План і карта»
1 |
к |
о |
м |
П |
а |
с |
|
|||||
2 |
М |
а |
г |
е |
Л |
л |
а |
н |
|
|||
3 |
м |
А |
с |
ш |
т |
а |
б |
|||||
4 |
к |
о |
о |
р |
д |
и |
Н |
а |
т |
и |
|
|
|
||||||||||||
5 |
м |
е |
р |
и |
д |
І |
а |
н |
и |
|
||
|
||||||||||||
6 |
е |
К |
в |
а |
т |
о |
р |
|||||
7 |
п |
а |
р |
А |
л |
е |
л |
І |
|
|||
8 |
ш |
и |
Р |
о |
т |
а |
|
|||||
г |
о |
р |
и |
з |
о |
н |
Т |
а |
л |
і |
|
|
10 |
Б |
е |
г |
А |
й |
м |
|
1. Прилад для визначення сторін горизонту.
2. Перший мореплавець, який здійснив кругосвітню подорож в 1519-1922 рр.
3. Дробове число, яке показує в скільки разів відстань на місцевості зменшена при зображенні її на карті.
4. Широта і довгота будь – якої точки.
5. Лінії, проведені від полюса до полюса.
6. Найдовша паралель.
7. Кола на глобусі.
8. Відстань в градусах від екватора до певної точки.
9. Лінії на карті, що з′єднують точки місцевості з однаковою абсолютною висотою.
10. Німецький географ ХV ст., автор глобуса.
План і карта.docx (31,2 kB)