Урок 1 Тема :"Людина – частина природи. Зміни в природі
Презентація До уроку 1.pptx (1155420)
Урок 1
Природа – вічне джерело людської творчості,
людського мислення
Тема. Людина – частина природи. Зміни в природі
Навчальна мета: формувати в учнів уявлення про те, що людина є частиною
природи;
підкреслити вплив умов існування на живі організми;
виявити і проаналізувати зміни, які відбуваються в природі у
результаті її взаємодії з людиною.
Розвиваюча мета: розвивати спостережливість, уміння аналізувати й робити
висновки.
Виховна мета: виховувати розуміння уразливості природи до дій людини.
Обладнання й матеріали: плакати або слайди презентації, які демонструють зміни, що відбуваються в природі під впливом людини та природних чинників, фотографії або рисунки раптових змін у природі.
Базові поняття й терміни: промислове виробництво, сільськогосподарське виробництво, зміни ландшафту, руйнування гірських порід, виверження вулканів, землетруси.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Розминка
- Все найцікавіше починається … з казки. Ви любите казки?
Будь-яка казка допомагає нам пізнати все, що нас оточує, увесь світ.
Послухайте уважно казку і будьте готові відповідати після прочитання на поставлені питання.
Казка про світ
- Що таке світ? – запитала маленька рибка, випускаючи від здивування бульбашки.
- Я плавала скрізь і я знаю, що таке світ, - відповіла риба-мати. Це просто дуже багато води.
- Що таке світ? – запитало свою матір біле ведмежа.
- Світ?! – задумалася біла ведмедиця. – Це крижані гори і крижані поля і багато води під ними. Я була скрізь і я це знаю, - зітхаючи, сказала ведмедиця.
- Що таке світ? – запитав метелик-малятко.
- Світ?Це повітря, безкінечне повітря навкруги! Ось змахуєш своїм багатоколірним крилом і летиш під променями Сонця вільно і красиво, - відповіла метелик-мати. – Так, це так. Я літала і все це бачила.
- А що світ для мене? – запитала маленька сніжинка, поглянувши на Сонце. Його промінчики потрапили їй в очі і вона перетворилася на сльозинку. Легкий вітерець дбайливо підхопив її листочком і там, під променями Сонця, вона прозорою хмарою піднялася високо в безкінечну путь.
- Так все це і є світ?! Я його ще не бачив, але обов’язково дізнаюся про нього все! – подумав маленький хлопчик, перегортаючи сторінки книжки.
- Назвіть дійових осіб казки.
- Що є головним у їхньому житті?
- Що відбувалося зі сніжинкою?
- Хто здійснював такі перетворення у її житті?
Ми прослухали казку про мешканців планети Земля і для них необхідними умовами для життя є … (учні продовжують думку)
Але до живої природи належить ще один персонаж - … хлопчик. А його життя залежить від цих умов?
ІІ. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Ми приступаємо до вивчення останньої теми ІІ розділу «Людина на планеті Земля». І зараз проведемо вправу, яка називається «Мозковий штурм».
- Які почуття, слова та асоціації виникають у вас при слові «людина»? (учні називають, а вчитель записує на дошці)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Питання до учнів:
• Яке значення для людини мають рослини?
• Яке значення для людини мають тварини?
• Яке значення для людини мають гриби?
• Що таке екосистема?
• Які природні екосистеми вам відомі?
• Навіщо людина створює штучні екосистеми?
2. Узагальнення вчителя
Дійсно, без природи і сучасній людині і її далеким предкам не можливо обійтися. Але сучасна людина не тільки користується плодами природи на відміну від своїх пращурів, але й дуже її змінює.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Проблемне питання
• Як змінюється природа під впливом людини? (учні пропонують свої варіанти відповідей. Вибрати ті з них, які найкраще розкривають взаємодію людини і природи)
2. Прийом «Моя думка»
а) Слухання вірша:
Чи можеш ти сказати світу:
Я – господар на Землі?
«Так», - скажеш ти,
Але ж то – ні.
Що робиш ти? Господарюєш?
Ні, навколо себе все руйнуєш.
Ти – чисту річку забруднив,
Довкілля нафтою залив,
Рослинка дихати не може
І їй ніхто не допоможе.
Тварина вже від нас тікає,
Бо жити хоче, а вмирає.
Та з кожним роком вид зникає,
А час тихесенько спливає.
Чи зупинився ти?
Ні, ти все будуєш
Заводи, фабрики купуєш,
Нафту, газ видобуваєш.
Але як гадаєш, чи завжди так буде?
Чи матінка-природа це забуде?
Що знищив, зруйнував – ти відбудуєш?
То ж поміркуй, чи добре ти господарюєш.
б) Обговорення:
- Про якого господаря говориться у вірші?
- Яку відповідь ви можете дати на поставлене у вірші запитання?
3. Робота з таблицею «Зміни природи під впливом людини» (Додаток 1)
4. Проблемне питання
• Як змінюється природа під дією природних чинників? (учні пропонують свої варіанти відповіді. Виділити ті, які можуть найкраще ілюструвати дію природних чинників на природу)
5. Робота з таблицею «Зміни природи під дією природних чинників» (Додаток 2)
6. Показ слайдів про зміни, які відбуваються в природі
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Узагальнення вчителя
Ми сьогодні розпочали тему «Людина на планеті земля». Людина належить до живої природи.
- Чим людина відрізняється від інших живих організмів? (Розумом)
Саме ця особливість людини має більшу силу. Людина сьогодні може допомагати природі, створювати умови для життя, а може сприяти її загибелі.
Урок ми почали з епіграфа «Природа – вічне джерело людської творчості,
людського мислення». Зараз природа планети під загрозою.
- Як може людське мислення допомогти природі?
- охороняти
За багато років свого існування людина припустилася багатьох помилок. Але, знаючи закони природи, що ми можемо зробити з вирубаним лісом, забрудненими водами і повітрям?
- відновити
2. Заповнення таблиці
Вплив людини на природу
VІ. Підсумки уроку
1. Проблемне питання
- Чи можна сказати, що людина , впливаючи на природу, впливає на саму себе?
2. Вправа «Мікрофон»
• На уроці я дізнався про …
• Я хочу …
• Я можу …
• Ці знання мені згодяться …
VІІ. Домашнє завдання
1. Вивчити матеріал §47(стор.212-216)
2. Дати відповіді на питання розділу «Перевір свої знання» (стор. 216)
Додаток 1
Таблиця «Зміни природи під впливом людини»
Зміни, які відбуваються |
Негативні процеси |
Позитивні процеси |
Зміна площі лісів |
Площа багатьох лісів(особливо тропічних) зменшується внаслідок інтенсивного вирубування. Від цього порушується: • водний режим, • вимирання багатьох видів живих організмів, • зміна клімату |
У багатьох розвинених країнах проводять роботи щодо відновлення лісів. Це • зменшує ризик вимирання багатьох видів організмів, • оптимізує клімат відповідних регіонів |
Збільшення площі орних земель |
Виникає загроза • знищення деяких екосистем (особливо степових), • вимирання багатьох видів живих організмів, • зміна кліматичного режиму, • зміна гідрологічного режиму розораних регіонів |
• Збільшення кількості домашніх тварин і культурних рослин, • запобігання загрози голоду для більшості країн світу |
Зміна чисельності окремих видів живих організмів |
Зниження чисельності може призводити до вимирання видів і порушення процесів життєдіяльності інших видів в уражених екосистемах |
Контроль кількості переносників або збудників важких захворювань дозволяє припинити виникнення епідемій і врятувати багато життів |
Додаток 2
Таблиця «Зміни природи під дією природних чинників»
Чинник |
Зміни, які відбуваються |
Сонце |
Промені Сонця нагрівають тверді породи вдень, які вночі охолоджуються. Зміни температури викликають поступове виникнення мікроскопічних тріщин, які поступово збільшуються і руйнують породу |
Вода |
Вода взимку замерзає у тріщинах, розширює їх і породи руйнуються. Вода сильний розчинник і вимиває з гірських порід і грунтів розчинні речовини. Внаслідок цього ґрунти втрачають родючість, а в гірських породах утворюються печери. Механічна дія крапель води або невеликих її струменів також може спричинити руйнування навіть каменів |
Вітер |
Вітри великої швидкості зносять верхній шар ґрунту. А наявні у потоках вітру піщинки шліфують каміння не гірше, ніж наждак |
Виверження вулканів |
Вулкани можуть спричинити великі руйнування і вкривати попелом сотні і навіть тисячі квадратних кілометрів навколишньої місцевості, спричиняючи загибель великої кількості живих організмів |
Землетруси |
Землетруси можуть змінювати рельєф земної поверхні і викликати велетенські хвилі цунамі, що також призводять до трагічних наслідків |