7 клас
Тема. Північна Америка. Фізико-географічне положення, берегова лінія та дослідження Північної Америки
Навчальна мета:
· сформувати в учнів загальне уявлення про географічне положення, площу та форму материка;
· поглибити систему знань учнів про відкриття та дослідження Північної Америки;
· удосконалити практичні навички учнів характеризувати географічне положення материка;
Розвиваюча мета:
· розвивати вміння працювати з тематичними та контурними картами, додатковими джерелами знань;
· розвивати увагу, уяву, зорову пам’ять, логічне мислення;
Виховна мета:
· виховувати інтерес до пізнання нового.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Методи і прийоми роботи: бесіда, практичний.
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Північної Америки, атласи, зошити, плани характеристики ГП материка, додаткові джерела знань, комп’ютерна версія уроку
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Девіз нашого уроку:
Слухати – уважно;
Думати – швидко;
Відповідати – чітко.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ
1. Бесіда за запитаннями.
- Назвіть материки, які ми вже вивчали на уроках географії. Покажіть їх на карті.
- За яким планом ми вивчаємо географічне положення материків?
- Чому дуже важливо знати географічне положення материка?
- Що вам відомо про відкриття Америки?
- З яких материків складається частина світу – Америка?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
1. «Хочу знати»
Коли Христофор Колумб наблизився до островів Карибського моря, він навіть приблизно не уявляв собі, якого рівня відкриття він зробив. Його експедиція поклала початок епохи Великих географічних відкриттів та масштабному переселенню представників усіх рас. Як ви зрозуміли, мова йде про Америку – на цей раз Північну. Протягом наступних уроків ви відкриватимете Америку «для себе»:
~ йти шляхами її дослідників,
~ перетинати з півночі на південь,
~ милуватися Ніагарським водоспадом,
~ із жахом заглядати у найглибші каньйони світу
~ та дивуватися надзвичайному різноманіттю природних комплексів материка.
Північна Америка — разом із Південною Америкою утворює єдину частину світу Америку. Є тут і великі рівнини, і укриті вічними снігами і льодами величні гори, бідні на органіку арктичні пустелі та вічнозелені вологі ліси, високотравні степи — прерії і жаркі, майже безжиттєві пустелі.
У географічних назвах Північної Америки нерідко можна зустріти слово «великий»: Великі озера, Великі рівнини, Великий каньйон, Велике солоне озеро тощо. І дійсно, назви ці не випадкові — на просторах цього третього за розмірами материка розташовано безліч унікальних природних об'єктів, що не мають собі подібних у світі. Тут розташований знаменитий Ніаґарський водоспад, найбільша у світі карстова печера — Мамонтова, найбільша акваторія прісної води на Землі — система Великих озер, а у відкритому першим у світі Єллоустонському національному парку — найбільша на Землі кількість діючих гейзерів.
Північна Америка – материк контрастів. З космосу вона нагадує величезний трикутник, повернутий широкою стороною на північ, що неначе вмерзає у кригу Північного Льодовитого океану. А на півдні лагідне тепле море омиває береги, порослі зеленню лісів та полів. На заході ланцюги гір , навіть улітку вкриті снігом, високо здіймаються в небо. На сході їх змінюють широкі рівнини, колись вкриті степами, а тепер розорані, з полями пшениці і кукурудзи. На території північноамериканського континенту розташовані найбільші країни світу — Сполучені Штати Америки і Канада, що вирізняються високим рівнем економічного розвитку і життя людей.
2. Повідомлення теми та мети уроку
План уроку (записано на дошці, учні записують в зошити):
1. Загальні відомості.
2. Географічне положення.
3. Історія дослідження
4. Практична робота: “Позначення на контурній карті елементів берегової лінії материка”.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Фізико-географічне положення Північної Америки
План визначення фізико-географічного положення материка:
1. Площа материка. Розташування материка щодо екватора та нульового меридіана
2. Розташування материка щодо тропіків та полярних кіл
3. Моря та океани, що омивають береги материка
4. З яким материками межує даний материк
5. Крайні точки материка (північна, південна, західна,східна)
6. Протяжність материка з півночі на південь
7. Протяжність материка із заходу на схід
1. «Творча лабораторія»
А) (1-4 завдання – індивідуальна робота)
Б) (5 завдання - індивідуальна робота)
► визначити географічні координати крайньої північної точки материка Північна Америка; північна – мис Мерчісон (72° пн. ш., 95° зх. д.)
► визначити географічні координати крайньої південної точки материка Північна Америка; південна – мис Марꞌято (7° пн, ш., 81° зх. д.)
► визначити географічні координати крайньої східної точки материка Північна Америка; східна – мис Сент- Чарльз (52° пн. ш, 56° зх. д.)
► визначити географічні координати крайньої західної точки материка Північна Америка; західна – мис Принца Уельського (66° пн. ш., 168° зх. д.)
2. «Міні – практикум» (робота в групах)
І група - визначити протяжність материка Північна Америка (у кілометрах) з півночі на південь від берегів Північного Льодовитого океану до берегів Тихого океану за 100° зх.д (пригадайте, чому дорівнює довжина дуги будь-якого меридіана в 1˚). 67° -15°= 52°; 111 км • 52 = 5772 км;
ІІ група - визначити протяжність материка Північна Америка ( у кілометрах) із заходу на схід від берегів Тихого океану до берегів Атлантичного океану за 40° пн. ш., якщо довжина 1° дорівнює 85,4 км: 124° - 74° = 50° 85,4 км • 50=4270 км.
3. Перевірка самостійної роботи учнів
Учні відповідають і показують дані об’єкти на карті
Берегова лінія (розповідь учителя)
На відміну від материків тропічних широт, Північна Америка має значно розчленовану берегову лінію. Тут багато островів, півостровів, заток і проток.
• Пригадайте, як виникла Північна Америка, як окремий материк. До складу якого давнього материка вона входила у минулі геологічні ери?
Біля північних та східних берегів материка розміщені острови материкового походження. Один з них – найбільший острів світу Гренландія. Його площа майже у 4 рази більша за територію України. Понад 80% острова вкрито льодовиком. Його товщина сягає 3700 м! Біля берегів Гренландії щорічно утворюється 10-13 тис. айсбергів. Назва острова в перекладі означає «зелена земля». Таку помилку зробили вікінги, назвавши так відкриті ними землі біля Північної Америки ще у Х ст.
У холодні води Північного Льодовитого океану занурюються острови Канадського Арктичного архіпелагу. Вони лежать всього в тисячі кілометрах від Північного полюсу. Ці острови виникли після відступу давнього льодовика, який «виорав» вузькі протоки, що відокремили їх від материка (Гудзонова протока) та від Гренландії (Девісова протока). Біля східного берега Північної Америки знаходиться острів Ньюфаундленд (з англ. мови «знову відкрита земля»).
На південний схід від материка гірляндою оточують Карибське море дві групи островів: Малі Антильські та Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка, Пуерто-Ріко). Більшість з них має вулканічне походження.
Багато загадкових історій існує про Бермудські острови, що лежать в Атлантичному океані на схід від Північної Америки. Вони були відкриті на початку ХVІ ст. іспанським мореплавцем Х. Бермудесом і названі ним островами Диявола через важкі умови навігації. З того часу цей район, що називають Бермудським трикутником (його вершинами є Бермудські острови – острів Пуерто-Ріко – півострів Флорида) набув сумної слави. Тут безслідно зникли десятки кораблів та літаків разом з їх пасажирами. До того ж жоден з них не подавав сигналу тривоги. Що викликає такі аномальні явища не відомо. Деякі вчені вважають, що тут зароджуються магнітні бурі, тому й неможливим є радіозв’язок. Магнітна стрілка компасу тут вказує не на Північний магнітний полюс Землі, а на географічний північний полюс планети.
Багамські острови – архіпелаг складається з близько 700 коралових островів та понад 2300 коралових рифів і скель. Заселені лише 20 островів. Острови відкриті Х.Колумбом 12 жовтня 1492 року. Іспанці забрали місцевих жителів у рабство й вивезли на острови Куба та Гаїті. Наступні два століття острови були безлюдними та слугували пристанищем для піратів. У 1783-1973 рр. Багами – колонія Великої Британії. Нині острови переживають “туристичний бум” й є відомим зимовим курортом.
Береги материка мають багато зручних бухт та глибоких заток. Найбільшими серед них є на півночі Гудзонова затока, на півдні – Мексиканська, на північному заході затока Аляска, на південному заході – Каліфорнійська затока.
Сильно порізані береги Північної Америки утворюють численні півострови.
На північному сході знаходиться найбільший з півостровів материка – Лабрадор. У 1500 р португалець Гашпар Кортиріал вперше побував на найбільшому півострові Північної Америки і дав йому назву Терра-ду-Лаврадор, що перекладається, як земля орача. Таку назву португальці дали Лабрадору з надією, що місцевих індіанців можна буде продавати у рабство і примушувати працювати на землі. Проте індіанці виявилися поганими орачами. Не витримуючи важкої роботи, вони помирали. Довелося завозити для роботи на плантаціях негрів з Африки. Але назва півострова збереглася.
На південному сході материка далеко в океан заходить півострів Флорида. Він у 6 разів менший за площею України (115 тис. км2). Вперше з європейців відвідана іспанською експедицією на чолі з Хуаном Понсе де Леоном у 1513 р. Це сталося у день вербної неділі, яка у католиків має назву Флорида Паска – “квітуча паска”. Тобто назва півострова означає “квітуча”. Нині Флорида – великий курортний район Північної Америки. У Флориді на мисі Канаверал знаходиться космодром США, звідки стартують космічні кораблі.
На півдні материка є півострів з цікавою назвою Юкатан, що на мові тутешніх індіанців означає: “Вас не розумію!” Так відповідали місцеві жителі першим європейцям, що питали їх своєю мовою: “Як називається ця земля?” Не розуміючи, про йдеться індіанці й говорили: “Юкатан!”
На північному заході Північної Америки лежить півострів Аляска. Назву Аляска мають кілька географічних об’єктів: півострів, 49-й штат США, затока, тепла морська течія. А перекладається це слово з алеутської мови як китове місце. На Алясці вперше побували росіяни. Тут у ХVІІІ ст. з’явилися їх перші поселення. Після купівлі цих земель США у Росії у 1867 р пропонувалося перейменувати їх в Алеутію, Полярію, Американський Сибір. Проте збереглася стара назва.
На південному заході материка знаходиться півострів Каліфорнія. Його назва в перекладі означає «гаряче горнило».
• За фізичною картою світу порівняйте берегові лінії Північної та Південної Америки
Географічні об’єкти Північної Америки
Категорії географічних об’єктів |
Назви географічних об’єктів |
|
Елементи берегової лінії |
Моря |
Карибське, Баффіна, Бофорта |
Затоки |
Гудзонова, Мексиканська, Аляска, Каліфорнійська, Святого Лаврентія |
|
Протоки |
Берингова, Гудзонова, Девісова |
|
Півострови |
Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан, Нова Шотландія |
|
Острови |
Гренландія, Ньюфаундленд, |
|
Миси |
Мерчисон, Мар’ято, |
|
Морські течії |
Холодні: Каліфорнійська, Лабрадорська |
|
Канал |
Панамський |
5. «Географічні подорожі»
Історія відкриття і дослідження материка
(розповідь учнів, які отримали випереджальне завдання та вчителя)
1492 р. Христофор Колумб
Задовго до Колумба тут побували нормани – жителі Скандинавського півострова. Х ст. Ейрик Рауді (Ерик Рудий)
Пізніше син Ерика – Лейв Ейриксон
Джон Кабот відкрив острів Ньюфаундленд
Експедиція конкістадора Ернандо Кортеса завоювала державу ацтеків
Північно-західні береги стали відомі лише в 18 ст., російській експедиції Вітуса Берінга, Олексія Чирикова.
Задовго до відкриття Америки Христофором Колумбом тут побували нормани (вікінги) — жителі Скандинавського півострова. У X ст. вони під керівництвом Ейрика Рауді (Рудого) з острова Ісландія вирушили просторами океану на захід і досягли невідомої землі — острова Гренландія. 1000 років тому зледеніння Гренландії було меншим, ніж нині. Перед очима норманів постали зелені луки. Вражені мореплавці дали новим землям назву Гренландія (Ґрюнланд — «Зелена країна»). Пізніше син Ейрика Рауді — Лейв Ейриксон продовжив плавання на південний захід і досяг берегів невідомої землі (можливо, півострова Лабрадор чи острова Ньюфаундленда). Повернувся Лейв Ейриксон у Гренландію з вантажем лісу. Суворі умови життя у Гренландії призвели до вимирання поселенців. Про нові землі забули. Нормани, як і з часом Колумб, не здогадувалися, що відкрили новий материк.
У той час, коли Колумб збирався у свою третю подорож, італійський мореплавець на службі у англійського короля Джон Кабот відкрив удруге (після норманів) острів Ньюфаундленд.
Після плавань Колумба південна частина материка була досліджена і загарбана іспанцями. У 1519 р. військова експедиція конкістадора Ернандо Кортеса завоювала стародавню державу ацтеків, яка розміщувалася на території сучасної Мексики. Захопивши столицю ацтеків Теночтітлан, Ернандо Кортес здобув величезні скарби, які збагатили Іспанію, і перетворив індіанців на рабів. У 1539-1541 рр. іспанський конкістадор Ернандо де Сото з півострова Флорида почав рухатися на захід, відкрив береги Міссісіпі й дійшов до прерій Північної Америки. Тут іспанці бачили величезні стада бізонів та багато поселень індіанців.
Північно-західні береги Північної Америки стали відомими європейцям лише в XVIII ст. Їх дослідила російська експедиція під керівництвом Вітуса Беринга і нашого співвітчизника Олексія Чирикова. Вони відкрили Берингову протоку, Алеутські острови і Аляску.
Поступово була колонізована та заселена вихідцями з Європи вся територія материка, де згодом утворилися такі великі незалежні держави, як Канада, США і Мексика.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ
1. Практична робота
Учні працюють з контурними картами і позначають на них такі об’єкти:
- крайні точки: миси Мар’ято, Мерчісон, Принца Уельського, Сент - Чарльз;
- моря: Карибське, Берингове, Баффіна, Бофорта;
- затоки: Мексиканська, Каліфорнійська, Аляска, Гудзонова;
- протоки: Берингова, Гудзонова, Флоридська;
- острови: Великі Антильські, Ньюфаундленд, Канадський Арктичний архіпелаг, Алеутські;
- півострови: Юкатан, Флорида, Лабрадор, Аляска, Каліфорнійський.
2. «Логічна задача»
- Завдяки яким особливостям географічного положення природні умови Північної Америки різноманітніші порівняно з природою Південної Америки?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
· Опрацювати текст §39 підручника на стор.162-166.
· Оформлення практичної роботи на контурній карті
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Бліц:
- Яке місце за площею посідає материк Північна Америка серед інших материків?
- Яке положення займає Північна Америка щодо екватора?
- У яких географічних поясах і півкулях розташований материк?
- Назвіть крайні точки материка.
- Водами яких морів і океанів омиваються береги Північної Америки?
- Назвіть затоки океанів.
- Назвіть острови і півострови Північної Америки.
- Зробіть висновки про характер берегової лінії материка.
- Що подібне та відмінне в географічному положенні Північної і Південної Америки?
- Назвіть основні етапи освоєння материка.
- У назвах яких географічних об’єктів Північної Америки відбиті імена її першовідкривачів і дослідників?
2. «Прес – конференція»
Підбиття підсумків уроку, обговорення, наскільки повно було виконано завдання уроку, в якому напрямі планується подальша робота.
3. Оцінювання роботи учнів на уроці