5 клас
Тема. Сонце. Сонячна система.
Мета.
Навчальна. Формувати в учнів загальні уявлення про Сонячну систему, її будову і склад.
Вказати на роль Сонця в Сонячній системі, його рухи.
Дати знання про планети, їх розміри, віддаленість від сонця. А також про малі небесні тіла в Сонячній системі.
Розвиваюча. Розвивати уяву, абстрактне мислення, вміння стисло висловлювати думки.
Виховна. Виховання патріотизму, любові до своєї землі.
Обладнання: підручники, атласи, букви для гри, малюнки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день!
У добрий час радо я вітаю вас!
З миром зустрічаю, щастя і здоров’я вам бажаю.
- Розпочинаємо наш урок природознавства. Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок? (цікавим, навчальним, веселим, продуктивним)
- А ви на уроці якими повинні бути? (дисциплінованими, уважними, активними, зібраними)
- Отож, якщо ви будете такими, то ми створимо цікавий, творчий, продуктивний урок. Це буде залежати від вашої активності, уважності, творчості.
- А працюватимемо під гаслом:
Щоб робота в нас кипіла, працювати будем:
Швидко! Дружно! Вміло!
Під час вивчення теми
- «Небесні тіла»
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
- Діти, наше завдання сьогодні провести урок так, щоб і гості були задоволені нами. Тому зберіться з думками і приступаємо до роботи. Проведемо розминку «Розумовий штурм». Послухайте мене уважно.
(співаю): Дивлюсь я на небо тай думку гадаю:
Що ж там в цьому небі над нами літає?
- Може, ви знаєте? Підкажіть, будь ласка.
- Це все називається як? (небесні тіла)
- А зараз перевіримо, що ж ви знаєте про небесні тіла.
- Проведемо гру «Я вам, ви – мені». Я називаю небесне тіло, ви – що це таке, що ви про нього знаєте.
Сонце – зоря
Зорі – розжарені небесні тіла
Земля – планета
Планети – нерозжарені небесні тіла, холодні
Сузір’я - скупчення зірок
Галактика – складається з зоряних систем
Астероїди – малі небесні тіла
Супутники – небесні тіла, що обертаються навколо планет
Місяць – супутник Землі
Телескоп – прилад
Астрономія – наука, яка вивчає небесні тіла
Космонавт – людина, яка вивчає Всесвіт
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
- Що ми будемо вчити сьогодні, ви скажете самі. Якщо відгадаєте загадку:
Хто однаково всіх любить?
Хто однаково голубить?
Кожний скоса тільки гляне,
А обняти не дістане.
- Ви вже знаєте небесні тіла. Дайте відповідь на таке питання:
- Яке б небесне тіло ви вибрали для себе і чому?
- Без якого небесного тіла ви б не обійшлися? Чому?
- Тому ми і будемо сьогодні говорити про Сонце, його значення, про Сонячну систему.
- Запишіть число, класна робота і тему уроку.
ІV. Інформаційний блок
1. Робота з текстом(стор. 71)
- Ми вдячні людям, які вивчали космос і свої знання передають нам через підручники.
Ваше завдання: працюючи над текстом «Природне джерело світла і тепла», пояснити, що означають ці числа:
1 392 000 км – діаметр Сонця
150 млн. км – відстань до Сонця
109 раз – більше від діаметра Землі
8 хв – промінь світла до Землі
6 000° - температура поверхні Сонця
15 000 000° - температура всередині Сонця
2. Бесіда
- Що ж ми дізнались про Сонце?( Це найближча до нас зоря. Вона складається з газоподібних речовин – гелію і водню. За температурою наша зоря яка на колір?)
3. Розповідь вчителя про плями на Сонці:
- На поверхні Сонця можна спостерігати плями – ділянки гарячого газу з температурою 4 00-5 000°С. Від того, що вони більш прохолодні, бачимо їх темнішими (якщо дивитися через темне скло).
Вони з’являються та зникають через декілька тижнів або місяців.
Енергія сильного спалаху на Сонці дорівнює одночасному вибуху мільярда водневих бомб.
Але тільки незначна частка енергії потрапляє на Землю. Решта розсіюється в космічному просторі.
- Як впливають ці плями для нас, землян?
Вони є причиною виникнення:
- Полярних сяйв
- Магнітних бур
- Змін у погоді
- Збільшення кількості землетрусів.
Давно помічено залежність між спалахами на сонці та
- Посухами
- Зміною самопочуття людини
- Різними епідеміями.
Сонячна активність має циклічний характер: 11, 22, 80-90 років.
Російський біолог О. Чижевський – основоположник науки про вплив сонячної активності
- на людину(народжуваність, смертність, хвороби)
- Врожаї сільськогосподарських культур
- Хвороби рослин.
4. Бесіда про значення Сонця для живої природи
- Поясніть, як ви розумієте таку загадку:
«Без дров, без огня, а світить щодня»
- Яке значення Сонця для живої природи?
Фізкультпауза(визначення сторін горизонту за Сонцем)
5. Сонячна система
1) Розумовий штурм:
- Що таке Сонячна система?
- Які небесні тіла входять до складу Сонячної системи?
- Скільки зірок входять до складу Сонячної системи?
- Як повертаються планети навколо Сонця?
- Чому планети не відриваються від Сонця?
- Скільки є планет в Сонячній системі?
2) Робота за мал.62 (підр., стор.74)
- Яка планета найменша?
- Найбільша?
- Скільки великих планет?
- Скільки малих? І т.д.
3) Повідомлення вчителя
• Всі планети повертаються навколо Сонця проти годинникової стрілки (крім Венери і Урану)
• Планети названі іменами героїв давньогрецьких міфів.
• Всі планети(крім Меркурія і Венери) мають супутники:
- Сатурн – 19
- Юпітер – 16
- Уран – 15
- Нептун – 6
- Плутон – 1
- Марс – 2
- Земля - ?
6. Створення проблемної ситуації
Бесіда:
- Що означає слово «рік»?
- З чим це пов’язано?
- Яка тривалість земного року?
- Що таке високосний рік?
Повідомлення:
На Землі рік триває 365,25 діб. За 4 роки набігає 1 доба. Тому четвертий рік називають високосним і в ньому появляється в лютому 29 днів, а три роки по 28 днів.
Бесіда:
- А яка тривалість року на інших планетах?
- Як ви думаєте, чим планета ближче до Сонця, тим тривалість року буде більша чи менша, ніж на Землі?
Меркурій – 88 діб
Венера – 225 діб
Сатурн – 29,5 земних років
Плутон – 248 земних років
- А як Сонце зігріває різні планети? Де буде тепліше?
Робота з підручником(стор. 75)
Зверніть увагу на числа.
- Яка температура на Меркурії?
Меркурій не має повітря, тому з однієї сторони він нагрівається до 400°С, а з протилежної від Сонця температура на Меркурії -200°С.
- Які планети називаються холодними?
7. Повідомлення про малі небесні тіла
Астероїди – малі планети
Комети – «хвостаті»
Метеороїди – зорепад(згорають в атмосфері) – дрібні небесні тіла
Метеорити – впали на Землю, не встигли згоріти
Метеори – ті, що згорають
V. Набуття практичних навичок
1. Гра «Третій зайвий»
- Ви отримали листки. Уважно подивіться і в кожному рядочку назвіть зайве третє слово і поясніть свою думку.
Плутон, Овен, Нептун
Рак, Лев, Марс
Комета, орбіта, планета
Ю.Гагарін, Л.Каденюк, Г.Галілей
2. Диктант «Класифікація»
- У зошиті в три колонки записуємо слова:
Небесні тіла Планети Сузір’я
Диктант: Діва, Венера, Марс, комета, метеорит, Уран, Земля, зоря, супутник, Терези, Риби, Юпітер,планети, Рак, Меркурій, астероїд, Плутон, Лев, Овен.
Перевірка
Висновок
VІ. Домашнє завдання
1. Вивчити §18 і §19.
2. Дати відповіді на питання після параграфів «Перевір свої знання» (с.80 і с.83)
VІІ. Підсумок уроку
- На уроці ми дізналися, що Сонце – джерело енергії.
- Якого кольору Сонце?
- Жовтий колір, це колір меду, дозрілої пшениці, колір вогню, що ним живе Земля.
- Це колір труб, радісної музики, колір золота.
- Сонце на небі – колір синій і жовтий – гармонія.
- А ще де є такі кольори? (на прапорі України)
- Україна – земля сонячної благодаті. А нам на ній жити, творити добро, приносити користь людям. Тож
Співаєм: Хай завжди буде Сонце,
Хай завжди буде небо,
Хай завжди буде мама,
Хай завжди будем ми.
Сонце.Сонячна система.docx (854,2 kB)